O nás

 

Jsem zakladatelem a tvůrcem Ohmbelt projektu. Jsem lékař a vlastním firmu zabývající se vývojem lékařské techniky.

mirek

Před více než deseti lety jsem sám trpěl velkými bolestmi zad. Nebyl jsem schopen občas ani chodit nebo držet svou lehoučkou nově narozenou dceru. Hledal jsem tehdy fyzioterapeutickou pomoc, ale našel jsem tu správnou až na třetí pokus. Jeden šikovný terapeut školený profesorem Kolářem mne naučil, jak správně ulevit přetíženým zádům lepším využitím své bránice při dýchání a denních fyzických činnostech. Ze začátku jsem byl trochu skeptický. Nechtělo se mi věřit, že něco tak prostého jako dýchání mi může pomoci, ale on mi vysvětlil, že nejspíše už během dětství u mne došlo k oslabení některých klíčových svalových skupin a později jsem k tomu ještě deaktivoval přirozené brániční dýchání, když jsem přestal denně sportovat a začal zatahovat povolující břicho. Výsledkem byly jednostranně přetěžované zádové svaly a obrovské nesnesitelné bolesti.

IMG_1328

Trvalo mi dlouhé týdny než jsem se znovu naučil to, co umí každé novorozeně - správně dýchat. Největším oříškem bylo nejen znovu se naučit samozřejmým mechanismům, ale hlavně se je trvale naučit používat v životě tak, abych na to nemusel myslet, protože zezačátku jsem pořád zapomínal. Člověk si během krátkodobé návštěvy fyzioterapueta někdy vše přesně nezapamatuje  a navíc v každodenním shonu se zapomene na nové návyky dostatečně často soustředit. Nakonec se mi podařilo bránici správně rozdýchat a mým zádům se zázračně ulevilo. Dnes už mám přirozené mechanismy zažité a nemusím nad nimi přemýšlet, sportuji, cítím se dobře, břemena zvedám bez obtíží a svou dceru, která už o hodně povyrostla, bez problémů udržím v náruči. 

IMG_1315

 

Tato metoda aktivace hlubokého stabilizačního systému je nejlépe popsána a úspěšně celosvětově prosazována školou profesora Pavla Koláře. Všiml jsem si, že spousta lidí kolem mne má podobné problémy pramenící z nedostatečné aktivace bránice způsobené negativními elementy současného životního stylu. Hodně sedíme, a když už stojíme nebo se pohybujeme, zatahujeme břicho a prodechujeme pouze hrudník a dýcháme tzv. “vertikálně”. Příbuzným i přátelům s bolestmi zad jsem měl během let možnost mnohokrát odpovědět na otázku, co pomohlo mně, a začít vysvětlovat a ukazovat, jak lépe dýchat. Těm, kteří pochopili a hlavně se snažili opakovat správné dýchání, to skutečně pomohlo, často i v překvapivě krátké době. Většině to ale bylo těžké kvalitně vysvětlit a pomoc uvést do praxe.

IMG_1314IMG_1316IMG_1318

Nějakou dobu jsem nad tím přemýšlel a pak mě napadlo, že by to mohl vyřešit chytrý opasek, který se spojí s počítačem nebo mobilem a ukáže zajímavým způsobem, jak to dělat správně a pomůže hlídat dechovou aktivitu při běžných denních činnostech, dokud se nevytvoří správný automatický návyk bez přemýšlení .

O Vánocích 2017 jsem se pustil do hoby projektu a pokusil se sám vyrobit to, co se už dlouho rodilo v mé představě. První prototyp byl vyroben na koleně s pomocí sešívačky a náplastí, kterými jsem lepil různé senzory na obyčejný popruh a po té jsem vše běžnými drátky připojoval na malý průmyslový počítač. Dokonce jsem se naučil dětský programovací jazyk a naprogramoval si první hru sám. Nádechem se ovládala ježibaba letící na koštěti a vyhýbala se překážkám. Dětem a rodině se líbilo ovládat hru jen tak bez rukou pouze břichem a nádechem a navíc se i výrazně zlepšila rychlost naučit se a zautomatizovat správný návyk, proto jsme s týmem inženýrů začali vyvíjet “čistou” verzi a dali vzniknout OHMBELT opasku.

Ohmbeltnavod

V Motole jsme s naším hotovým prototypem zaujali profesora Koláře a docentku Kobesovou a jeho tým do té míry, že se rozhodli přístroj Ohmbelt vyzkoušet a udělat klinickou studii, pro kterou jsme na míru sestrojili verzi s přidaným dalším senzorem. 

Nyní stojíme na prahu uvedení výrobku na trh pro širokou veřejnost. Bolesti zad jsou celosvětově nejčastější příčinou pracovní neschopnosti, kde 80% populace má nějakou zkušenost s bolestmi bederní páteře. U 10% se jedná o závažné postižení. 

Věřím, že OHMBELT ulehčí nejen profesionálům a fyzioterapeutům práci s pacienty, ale také lidem, kteří se k nim ještě jít neodhodlali. Běžcům pomůže zlepšit výdrž a výkon. Těm, kteří začínají běhat, pomůže najít správný styl bez píchání v boku. Lidem v posilovnách a sportovcům pomůže dosáhnout maximálního výkonu bez přetížení zad. Těm, kteří zvedají těžké předměty, pomůže naučit se ochránit svá záda přirozeným způsobem a “neztrhnout se”. Těm, které už záda bolí, přinese úlevu od bolesti nebo dokonce úplné vymizení bolestí. Správně fungující bránice má i pozitivní vliv na zažívání, imunitu a celkový psychický stav.

Mým přáním a cílem je, aby i vám Ohmbelt mohl přinést zlepšení kvality života. Abyste chytili “druhý dech” a nabrali novou sílu do života. Naše tělo si to zaslouží.

Hodně štěstí a lepší kondici přeje,

Miroslav Navátil